דומיין ישראלי
דומיין אינטרניק
ניהול דומיין

מה זה דומיין

למה צריך, מה זה שם דומיין?


תארו לכם שכמו בסרטי מדע בדיוני, היינו קוראים אחד לשני במספרים. מספרי תעודות זהות למשל. עכשיו דמיינו את אמא שלכם קוראת לכם מהמרפסת: " 316574569 תעלה הביתה מיד! האוכל מוכן!". החיים היו הרבה יותר מדויקים (ראיתי את אשתך עם חיים – חיים אחיה או חיים השכן?) אולם הרבה יותר מסובכים. ("316574569 זהירות משאית . . ." או "חיים היה בלתי נשכח . . .איזה מהם?")

עם פרוץ האינטרנט לחיינו, מחשבים שהיו מרושתים ביניהם היו מזוהים באופן יחודי על ידי מספרי IP למשל 255.128.32.555. לך תזכור כזה מספר או תמצא אותו באופן אינטואיטיבי. עוד בעיה עם מספרי ה- IP , היא הקצאתם לספקי אינטרנט ותשתית כך שבמידה והאתר שלך יעבור "דירה" לשרת אינטרנט אחר עקב מעבר ספק או שידרוג, מספר ה-IP שלו ישתנה.

דומיינים (שמות מתחם), נועדו לייצג את כתובות האתר, כך שניתן יהיה לזכור אותם באופן אינטואיטיבי. שם דומיין (שם מתחם) מובנה מרצף של אותיות ומספרים שמשויכים לכתובת IP מסוימת, שעל ידי הזנתו בשורת הכתובת בדפדפן, אנו "קוראים" לקבצים היושבים במחשבים מרוחקים בעלי כתובות IP. מערכת עולמית מורכבת, אחראית לפיענוח שמות דומיינים והכוונת הדפדפנים למספרי ה- IP אליהם הם משויכים.

המערכת יודעת גם לפרק את הדומיין לשרותים שונים בכתובות IP שונות, למשל דומיין מסוים כמו interspace.net , יכול להצביע למספר IP מסוים לצורך דיפדוף ב- web ולכתובת IP שונה לחלוטין לצורך קבלת דואר אלקטרוני.

מה זה מבנה דומיין ?


נניח לצורך ההדגמה ששם הדומיין שלנו הוא interspace.net. .net הוא "דומיין העל" TOP LEVEL DOMAIN (TLD) שתחתיו הדומיין שלנו רשום. ישנם מספר top level domains שונים – חלקם נועדו למטרות עסקיות (.com) חלקם נועד לפעילויות אינטרנט (.net) או ארגונים (.org).

ישנם גם דומיינים שהוקצו לרישום אזורי או ארצי, כמו (.UK) לבריטניה או (.IL) לישראל. רשומות אלה ידועות גם כ- country specific domain name או כסיומת דומיין.

דומיינים אלו מוקצים לפעמים ל Second Level Domains (SLD) שנחלקים למטרות שונות. לדוגמא: דומיין עיסקי ישראלי (.co.il) דומיין ממשלתי ישראלי (.gov.il)

לסיומות דומיין ול SLD שלהם נרשמים אצל רשמים מורשים מחזיקי דומיין שרשאים לרשום ולעשות שימוש בתת - דומיין (sub-domain).

את הדומיין: internic.co.il ניתן לפרק ל-internic – תת דומיין – (חלק זה ניתן לבחירה במהלך הרישום על בסיס מקום פנוי ורצוננו החופשי בכפוף לכללי הרישום), co – SLD (חלק זה ניתן לבחירה), il- סיומת דומיין ישראלית (חלק זה ניתן לבחירה).

במהלך הרישום, יוקצה לנו שם דומיין (שם מתחם) המורכב מסיומת דומיין + Sub domain + SLD. בזכות שימוש במסד נתונים מרכזי, שם דומיין זה הינו ייחודי ויוקצה לשימושנו באופן בלעדי. תוכלו להתקינו על שרתי כתובות (DNS) שיצביעו על כתובת ה- IP של שרת אינטרנט, שבו תתקינו קבצים שאותם דפדפני הגולשים יתרגמו לתכנים כפי שתחפצו. גולש אינטרנט שיקיש את שם דומיין שלכם יגיע בוודאות לכתובת ה IP המתאימה.

אחת מהטעויות הנפוצות היא ההתיחסות ל"בעלות" על שמות דומיינים. גם אם רשמתם שם דומיין במרשם ה דומיינים, אינכם הבעלים של הדומיין אלא בסך הכל הוקצתה לכם זכות השימוש בדומיין לתקופה כלשהי. זכות זו הינה מוגבלת לזמן ורשם ה דומיינים יזמין אתכם לחדשה עם סיום התקופה. זכות זו תשלל מכם והדומיין יועמד לרשות נרשמים אחרים (לעיתים אף הרשם עצמו) במידה ולא תחדשו את הדומיין מבעוד מועד. לעיתים, בהתערבות ועדת זכויות או בהנחיית בתי משפט, יתכן וזכות זו אף תשלל מכם.

מה זה סאב דומיין ( Sub-Domain) ?


סאב דומיין או תת דומיין (לפעמים נקרא גם שם מכונה), מאפשר לארגונים ומוסדות להרחיב את שם דומיין שברשותם למחלקות ולמשימות שונות. לדוגמא: באוניברסיטאות נהוג להקצות סאב דומיין לכל פקולטה.

באתר זה, קיימים שני שרתים כאשר לכל שרת (מכונה) סאב דומיין משלה.
www.internic.co.il המצביע לאתר האינטרנט
domain.internic.co.il המצביע לשרת ניהול דומיינים

מה זה דומיין URL ?

URL, ראשי תיבות של Uniform Resource Locator (מַעַן מַשְׁאַבִּים אָחִיד), זאת הכתובת המדוייקת שלך באינטרנט. לדוגמא, ה-URL שבו אתה נמצא כעת וכפי שמופיע בשורת כתובת האינטרנט בדפדפן הינו: /מה-זה-דומיין/ ה-URL מייצג את המיקום של דפי אינטרנט או כתובת אתר אינטרנט בדיוק כמו שמעטפה מופנת לכתובת שלך בדואר.

מה זה דומיין ישראלי ?


בעקרון, דומיין ישראלי הינו דומיין בסיומות של .IL - למידע נוסף אודות מה זה דומיין ישראלי

מה זה דומיין בעברית ?


דומיין בעברית הינו דומיין בסיומות של דומיינים בינלאומיים com.  net. או בסיומות .IL אשר שם הדומיין מוקלד בעברית. דומיין בעברית ייראה כך: דומיין--בעברית.com כאשר בפועל הדומיין מקודד לפי תקן IDN ויראה כך: xn-----zldagm2aae7bn3b5e3a.com שזהו בדיוק אותו שם דומיין. למידע נוסף אודות דומיין בעברית

מה זה אחסון אתרים ?


למידע אודות מה זה אחסון אתרים

Please wait...