דומיין ישראלי
דומיין אינטרניק
ניהול דומיין

תוקף דומיין - מעגל החיים של דומיין

מה קורה לשם דומיין לאחר שמבצעים קניית דומיין ? מתי דומיין פנוי שוב ?


מעגל חייו של דומיין הם מהרגע שדומיין נרשם והופך לפעיל ועד לרגע שדומיין נמחק כליל. בין לבין, יכול הדומיין לעבור כמה וכמה שלבים או מצבים.

רבות נכתב על כיצד לבחור דומיין, איך דומיין משפיע על קידום אתרים, ואיפה מומלץ לבצע קניית דומיין, אך די מעט נאמר על מצבי דומיין מרגע הרישום ועד למחיקתו. מאמר זה ינסה לענות על סוגיות אלו, ובכך יסייע בשימור דומיין, בהבנת סטטוס דומיין, רישום דומיין, קניית דומיין, ובהגנה על דומיין.

התרשים הבא מפשט את התהליכים שעוברים על כל דומיין:

חשוב לבדוק את תוקף הדומיין

קניית דומיין

 

דומיין פעיל – דומיין רשום (Active Domain)

גוף או אדם כלשהו ביצע קניית דומיין, או ליתר דיוק רישום דומיין. לאחר רישום הדומיין, הדומיין פעיל לאורך תקופה שנקבעה מראש בבקשה בעת קניית הדומיין. דומיין בינלאומי יכול להירשם לתקופה שבין שנה אחת ל-10 שנים. לעומת זאת, דומיין ישראלי יכול להירשם לתקופה של שבין שנה אחת ל-5 שנים.

התשלום עבור קניית דומיין הינו בדומה לגוף או אירגון הנירשם ברשם העמותות או רשם החברות ונדרש לשלם אגרה שנתית. במקרה זה, משלמים עבור רישום דומיין המתבצע אל מול רשם דומיינים מוסמך. רשם דומיינים מוסמך כפוף הן משפטית, הן ניהולית והן טכנולוגית מול מרשם דומיינים לאותה סיומת.

בישראל מרשם הדומיינים הוא איגוד האינטרנט הישראלי העונה גם לשם ISOC. איגוד האינטרנט הישראלי הינו עמותה ללא כוונת רווח שאחראית על ניהול כלל הדומיינים הישראליים בסיומת .il ברשת האינטרנט.

כאשר דומיין פעיל ובר תוקף, יש לשים לב שקיים סטטוס נוסף שהוא דומיין נעול (Domain Lock). מומלץ לבצע נעילת דומיין המונעת העברת דומיין אוטומטית מרשם דומיינים אחד למשניהו וזאת בכדי להגן על הדומיין ולמנוע מחטף דומיינים. בדיקה במערכת איתור דומיינים (Whois), תתן את המצבים הבאים בשדה הסטטוס:

 • דומיין בינלאומי:
  Status: ok - דומיין פעיל לא נעול
  Status: clientTransferProhibited - דומיין פעיל ונעול
 • דומיין ישראלי:
  status: Transfer Allowed - דומיין פעיל לא נעול
  status: Transfer Locked - דומיין פעיל ונעול

דומיין פג תוקף (Expired Domain)

כאמור, תוקף דומיין נרשם לאורך תקופה המוגדרת על פי הבקשה בזמן הרישום. משמעות הדבר הוא שאם אותו גוף ארגוני או אדם מעוניין לשמר ולהמשיך להחזיק בדומיין, הוא צריך לבצע חידוש דומיין. כשלא מתבצע חידוש דומיין, כאילו שלא חודש החוזה של רישום הדומיין, הדומיין נכנס למצב של פג תוקף, ורשם דומיינים מוסמך עלול למחוק את אותו דומיין בכל נקודת זמן בתוך 45 ימים מיום פקיעת התוקף. לאותו אדם או גוף ארגוני, יש עדין הזדמנות בתקופה זו לבצע חידוש דומיין.

עבור דומיין בינלאומי סטטוס הדומיין עובר למצב OK ( במקרים מסויימים On-Hold ) ורשם הדומיינים מבצע שינוי DNS לשלו כך שבעצם אין נגישות למשאבים שהיו לדומיין.

לעומת זאת בדומיין ישראלי בתקופת פג תוקף, נוספת הערה המציינת שהדומיין לא חודש הוא מבוטל אך בפועל הדומיין ממשיך לפעול כרגיל. דומיין ישראלי נמצא בסטטוס פג תוקף 30 יום.

 • דומיין בינלאומי:
  Status: ok - דומיין פעיל לא נעול
  Name Server: משתנה לפי נוהלי של כל אחד מרשמי דומיינים
 • דומיין ישראלי:
  status: סטאטוס דומיין לא משתנה
  remarks: Domain not renewed. Being revoked. - נוספת הערה

תקופת המחילה (Redemption Grace Period)

בתקופת המחילה, שלעיתים נקראת תקופת החסד, רשם דומיינים בינלאומיים מחזיק באותו דומיין למשך 30 ימים נוספים. במשך תקופה זו, שחלה בדומיינים בינלאומיים בלבד, לאותו גוף או אדם יש הזדמנות נוספת לבצע חידוש דומיין. על שום שאותו דומיין יכול להינצל ולהישמר תקופה זו נקראת תקופת המחילה. עלות החידוש בתקופת המחילה גבוהה בהרבה לעומת עלות חידוש דומיין במצב פג תוקף. לעיתים קרובות מחיר החידוש יכול להגיע לעד פי 10 מהעלות הנורמלית במצב דומיין פג תוקף.

החוקים עבור דומיין ישראלי הינם גמישים וידידותיים יותר. בתקופה זו מרשם הדומיינים מבטל את פעילות הדומיין בלבד, וברישום הדומיין תחת הגדרת שרת DNS מופיעה הערה: (Disable). תקופת החסד בדומיין ישראלי מתמשכת עד 45 יום מתאריך התפוגה, כלומר 15 יום לאחר סטטוס פג תוקף.

 • דומיין בינלאומי:
  Status: Redemption Period
  Name Server: משתנה לפי כל רשם דומיינים
 • דומיין ישראלי:
  remarks: Domain not renewed. Being revoked.
  Name Server: ???? (Disable)

המתנה לפני מחיקה (Pending Deletion)

הדומיין כמעט משוחרר. בשלב זה, עבור דומיינים בינלאומיים בלבד, רשם דומיינים מוסמך לא יאפשר לאדם או גוף ארגוני לבצע פעולת חידוש דומיין. דומיין במצב המתנה לפני מחיקה ישוחרר לציבור תוך 5 ימים לאחר סיום תקופת המחילה. בדומיינים ישראלים במצב זה עדיין תיהיה קיימת האפשרות לבצע חידוש דומיין.

 • דומיין בינלאומי:
  Status: Pending Deletion
  Name Server: משתנה לפי כל רשם דומיינים
 • דומיין ישראלי:
  remarks: Domain not renewed. Being revoked.
  Name Server: ???? (Disable)

דומיין פנוי (Available Domain)

דומיין פנוי הוא דומיין שפנוי לרישום והוא זמין לרשות הציבור. מצב זה מציין את אחד משני המקרים הבאים:

 1. זוהי תחייתו המחודשת של דומיין מסויים. דומיין שוחרר לרשות הציבור מחדש, לאחר שעבר את כל שאר השלבים במעגל החיים של דומיין.
 2. זהו דומיין שלא נרשם בעבר מעולם.

יש לציין שלמרות שרשמי דומיינים מוסמכים מחוייבים לעמוד בזמני שיחרור דומיין בכל אחד מן השלבים, ישנם כאלו שלא עושים זאת, בין אם במכוון ובין אם לא. כך לעיתים קיימים דומיינים שתקועים באותו מצב או משוחררים לרשות הציבור מחדש לאחר תקופת זמן ארוכה יותר.

על כל פנים, כמו בחיים האמיתיים, כדאי שלא לחכות לרגע האחרון. אם יש דומיין שהוא חשוב לך ועדיין יש צורך או רצון להחזיק באותו דומיין, מומלץ שלא לחכות לרגע האחרון ולבצע חידוש דומיין לפני שדומיין מגיע לסטטוס של פג תוקף, ועל אחת כמה וכמה לתקופת המחילה.

חשוב לציין: האחריות לחידוש הדומיין הינה על מחזיק הדומיין בלבד. לא אחת קורה שבעקבות רשלנות של מחזיק הדומיין, כמו שינוי של כתובת הדואר האלקטרוני של מחזיק הדומיין מבלי שעידכן את מרשם הדומיינים, או חוסר תשומת לב כללית של מחזיק הדומיין גורמת לאי חידוש דומיין ובעצם כך נוצר מצב של אובדן דומיין חשוב ויקר.

שימו לב, "ציידי" דומיינים מחכים לשחרור דומיינים איכותיים שכאלו על מנת לתפוס אותם במהירות ככל האפשר !!
לכן מומלץ ביותר לדאוג תמיד שדומיין יהיה בתוקף לפחות שנה אחת קדימה בכל נקודת זמן.

Disclaimer - הצהרה פורמאלית על אי-נטילת אחריות בגין שימוש במידע במאמר זה. המאמר נכתב על סמך הניסיון והידע אצל הכותב ביום כתיבת המאמר. מטרתו העיקרית של המאמר להסביר למחזיקי הדומיין את התהליכים העוברים במעגל חיי דומיין. הנתונים והחוקים עלולים להשתנות בכל נקודת זמן, כמו כן הם שונים אצל המרשמים השונים ואצל רשמי דומיינים המרובים

עוד על דומיינים:

למעונינים, אנא צרו קשר בטופס או צלצלו 073-222-4444

Please wait...